Zaznacz stronę

Mimo, że w dzisiejszych czasach coraz częściej notujemy za pośrednictwem laptopów czy smartfonów, to nie warto całkowicie rezygnować z pisania ręcznego. Dlaczego?

Ponieważ to buduje charakter, pozytywnie wpływa na naszą koncentrację oraz pamięć. Nie każdy przywiązuję uwagę do tego, czym pisze, jeżeli jednak jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami pióra wiecznego, trzeba wiedzieć, jak o nie dbać, aby rzeczywiście mogło służyć przez lata.

Regularne czyszczenie pióra to podstawa

Zacznijmy od tego, że pióro wieczne jest dosyć delikatne, dlatego warto obchodzić się z nim ostrożnie. Jeżeli nie będziemy użytkować go w odpowiedni sposób, szybciej się zużyje i zniszczy. Aby móc zachować pióro w dobrym stanie, należy czyścić je regularnie.  Jeśli notujemy nim codziennie, najlepiej czyścić je raz na dwa miesiące.  Skąd wiadomo, że pióro wymaga czyszczenia? Niekiedy po jego rozkręceniu można zauważyć grudki tuszu, czasami bywa też i tak, że po prostu odmawia posłuszeństwa i przestaje pisać – to znak, że czas doprowadzić je do porządku.

Czyszczenie pióra wiecznego nie wymaga stosowania żadnych specjalistycznych środków. Po prostu rozkręcamy pióro w taki sam sposób, jakbyśmy chcieli wymienić atrament na nowy.  Do otworu, w którym znajdował się nabój lub tłoczek, kierujemy strumień wody i płuczemy pióro wraz ze stalówką do czasu, aż woda nie stanie się przezroczysta. Jeżeli pióro jest w bardzo złym stanie, warto zanurzyć je w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń i pozostawić na kilka godzin, do czasu, aż stalówka i komora na naboje się nie oczyści. Bardzo ważne jest również odpowiednie wysuszenie pióra – po oczyszczeniu należy pozostawić je do całkowitego wyschnięcia. Pamiętajmy, że nie wolno przyśpieszać procesu suszenia, powinien on trwać nie krócej, niż 10 godzin. Suszenie pióra za pomocą suszarki, czy pozostawienie go na kaloryferze nie jest najlepszym pomysłem i może to doprowadzić do jego zniszczenia.  Zwróćmy uwagę również na samą stalówkę, którą należy regularnie czyścić za pomocą specjalnej bibułki albo miękkiej szmatki. W tym wypadku również trzeba odczekać, aż stalówka wyschnie. Jeżeli przewidujemy, że pióro przez dłuższy czas nie będzie przez nas użytkowane, zaleca się je wyczyścić i pozostawić bez atramentu.

Jak prawidłowo dobrać atrament?

Do piór wiecznych używa się wyłącznie atramentów, nie należy napełniać ich tuszem, farbą czy akwarelami. Jeżeli to zrobimy, w najlepszym wypadku pióro się zapcha i przestanie pisać, w najgorszym dojdzie do jego trwałego uszkodzenia i będzie do wyrzucenia.  Najlepiej wybierać atramenty tej samej marki, co pióro. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, ponieważ w tym wypadku można mieć pewność, że atrament będzie idealnie dopasowany do spływaków i stalówki. Pamiętajmy, że poszczególni producenci posiadają atramenty o różnej gęstości, niektóre nie będą odpowiednie do posiadanego przez nas pióra, co więcej mogą je uszkodzić. Zbyt gęsty atrament może powodować, że pióro będzie wysychać albo przerywać podczas pisania. Z kolei, jeśli będzie zbyt rzadki, to  może robić kleksy. Mimo, że większość atramentów to produkty bezpiecznie dla piór wiecznych, to nie wszystkie będą współpracować, jak należy. Atrament należy dopasować do modelu pióra, ale również do swojego stylu pisania. Duże znaczenie będzie miał też fakt, czy jesteśmy osobami prawo- czy leworęcznymi.

Naprawa pióra

Uszkodzone pióro można naprawić! Większość renomowanych producentów takich jak Parker czy Waterman sprzedają stalówki, nasadki, a nawet całe korpusy do piór wiecznych. Dzięki temu można zdecydować się na wymianę wadliwych elementów na nowe, dzięki temu pióro otrzymuje nowe życie. Obecnie w sieci można znaleźć sporo serwisów poświęconych naprawie piór wiecznych. To rozwiązanie opłacalne, pod warunkiem, że pióro było drogie.

O czym warto pamiętać?

Istotne jest to, aby pióro było regularnie czyszczone. Nie można dopuszczać do sytuacji, aby w środku gromadziły się resztki atramentu. Jeżeli pióro jest używane codziennie, trzeba je czyścić co najmniej raz na dwa miesiące. Gdy notujemy nim sporadycznie, dobrze będzie przepłukać je wodą co pół roku. Najważniejszym elementem pióra wiecznego jest jego stalówka, dlatego należy o nią dbać z dużą starannością. Stalówkę trzeba regularnie czyścić z resztek atramentu za pomocą szmatki lub bibułki. Kolejna kwestia to kompatybilność atramentu z modelem pióra. Niektórzy producenci chcąc zatrzymać przy sobie klienta, tworzą produkty unikalne, do których nie pasują naboje czy tłoczki innych marek. W tym wypadku możliwości są ograniczone i trzeba się z tym liczyć.

Pisanie wiecznym piórem to czysta przyjemność, dlatego warto zadbać o to, aby służyło nam jak najdłużej. Odpowiednia pielęgnacja pióra, ale również sposób przechowywania, ma ogromny wpływ na jego żywotność i wygląd.  Kluczowe jest też to, aby wybierać spośród piór od cenionych, zaufanych producentów, to najlepsza gwarancja długowieczności danego produktu. Wybór piór wiecznych jest duży, rozpiętość cenowa także, dlatego bez problemu każdy powinien znaleźć model odpowiedni dla siebie.